Tillbaka till Skivor

Art.nr 1210-2581

Tsuyoshi Yamamoto Trio – Blues For K

570 kr

Finns hos leverantör

Sedan den imponerande debuten 1974 på det legendariska skivbolaget Three Blind Mice har den japanske pianisten Tsuyoshi Yamamoto byggt upp en karriär som nu sträcker sig över fyra decennier. På Blues for K känns andan från den klassiska TBM-eran i varje ton som trion spelar. Denna återföreningssession, tillägnad den legendariske TBM-ljudteknikern Yoshihiko Kannari, spelades in den 20 juni 2022 i hans privata studio, Studio Lion, i Nasu i Tochigi. Ingen fångar magin i detta enastående trioformat lika träffsäkert som Kannari. Här består trion av Hiroshi Kagawa på bas och Hisao Osumi på trummor, och på Blues for K levererar de tre musikerna en medryckande insats där deras unika samspel blir tydligt.

Trion glänser med utsökta tolkningar av flera olika jazzstilar och bär en tidlös elegans där melodisk finess möter rytmisk precision. Varje fras är laddad med känsla och drar in lyssnaren i en fascinerande klangvärld. Det är förstås Yamamoto som håller ihop helheten, och han visar att hans känsla för rymd och timing med åren bara har blivit ännu vassare. För honom handlar det aldrig främst om vilket material han väljer, utan om hur han tillsammans med trion plockar fram styckenas kärna – och om hur trion fångas på band, något som alltid var en avgörande del av Tsuyoshis inspelningar redan på 70-talet.

AudioNautes hyllar samarbetet mellan Tsuyoshi Yamamoto Trio och Yoshihiko Kannari, mannen som på djupet förändrade hur jazz kan låta på skiva, med en klangligt utsökt, strikt numrerad och limiterad UHQCD. För första gången samlar den de två ursprungliga vinylutgåvorna, Blues for K, Vol. 1 och Blues for K, Vol. 2, i ett och samma UHQCD-format.

Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.

1. You Go To My Head
2. The Breeze And I
3. I'm Getting Sentimental Over You
4. Misty
5. Blues For K
6. Blues In The Closet
7. Lovetheme From Sunflower
8. Gentle Blues
9. Midnight Sugar (Take 2)
10. Darn That Dream
11. Midnight Sugar
12. But Not For Me
13. I'm Glad There Is You

570 kr

Finns hos leverantör

Specifikation

Grundformat

UHQCD

Skivtyp

UHQCD

Genre

Jazz

Label

AudioNautes

Skivtitel

Blues For K

Artist

Tsuyoshi Yamamoto Trio