Art.nr 1210-0924
The Modern Jazz Quartet - Lonely Woman
385 kr
Genom att sponsra Ornette Coleman vid School Of Jazz i Lennox, Massachusetts, hjälpte pianisten och kompositören John Lewis en av jazzens sista stora förnyare att starta sin omstridda karriär. Lewis' stöd för den kontroversielle texanen var på många sätt unikt i jazzkretsarna vid den tiden och även överraskande, särskilt med tanke på den stora klyftan mellan den klassiska jazzens formalitet som kännetecknade hans grupp, Modern Jazz Quartet (MJQ), och Colemans radikala syn på fri improvisation.
Trots detta såg Lewis i Coleman inte bara det första jazzgeniet sedan bebopens dagar med Parker, Gillespie och Monk, utan hyllade honom dessutom genom att 1962 spela in en version av Colemans välkända stycke Lonely Woman med MJQ. (Tillsammans med Art Peppers version av Tears Inside från 1960 var detta en av de tidigaste coverversionerna av ett Coleman-stycke.)
Det album med samma namn som släpptes på Atlantic 1962 visar sig vara en av gruppens bästa prestationer. Lewis och de andra medlemmarna i MJQ, nämligen Milt Jackson, Percy Heath och Connie Kay, drar nytta av det dramatiska temat i Lonely Woman samtidigt som de tillför en touch av komplex kammarmusik. Kvartetten tar inte Colemans harmolodiska teori om fri form särskilt bokstavligt under sina donquijotiska solon, men de belyser styrkan i hans kompositioner som ofta förbises.
Medan MJQ å ena sidan fortsätter att briljera med komplexa stycken baserade på Lewis' original, som Fugato och Trieste, balanserar de å andra sidan albumet med mer avslappnat material som bättre harmonierar med Jacksons förkärlek för blues och swing. En fantastisk skiva, perfekt för den nyfikne jazzälskaren.
Milt Jackson (vibrafon)
John Lewis (piano)
Percy Heath (bas)
Connie Kay (trummor)
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
Sida A
1. Lonely Woman
2. Animal Dance
3. New York 19
4. Belkis
Sida B
1. Why Are You Blue
2. Fugato
3. Lamb, Leopard
4. Trieste
Specifikation
| Grundformat | 180g Vinyl, LP |
|---|---|
| Skivtyp | 180g Vinyl, LP |
| Artist | The Modern Jazz Quartet |
| Genre | Jazz |
| Label | Pure Pleasure |
| Skivtitel | Lonely Woman |