Art.nr 1210-2190
Patricia Barber - Companion [One Step]
1 915 kr
Denna deluxe-utgåva av Patricia Barbers liveinspelning från jazzklubben The Green Mill i Chicago kommer få många fans att jubla – Companion räknas nämligen som en favorit bland många av jazzikonens anhängare.
Albumet är tänkt som en "följeslagare" till hennes Grammy-belönade studioalbum Modern Cool, och här framför Barber tillsammans med sitt turnéband energifyllda hits och djupgående nummer ur sitt hyllade verk. Ljudteknikern Jim Andersons häpnadsväckande, naturtrogna inspelning undviker den kristallina sterilitet som var vanlig i digitala produktioner vid den tiden, och bjuder istället på ett varmt, naturligt ljud. Mastringen av denna One-Step-utgåva har gjorts av Bernie Grundman, direkt från de analoga mix-down-banden från den ursprungliga digitala inspelningen.
Den exklusiva boxen innehåller två 45-varvs LP-skivor pressade på VR900 Super Vinyl av RTI, samt ett 16-sidigt häfte med exklusiva konsertfoton. Upplagan är begränsad till 5 000 numrerade exemplar.
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
SIDA 1
1. The Beat Goes On
2. Use Mea
3. You Are My Sunshine
SIDA 2
1. Like JT
2. Let It Rain
3. Touch of Trash
SIDA 3
1. If This Isn’t Jazz
2. So What
SIDA 4
1. Black Magic Woman
Specifikation
| Grundformat | 180g Vinyl, Dubbel-LP |
|---|---|
| Artist | Patricia Barber |
| Genre | Jazz |
| Label | Impex Records |
| Skivtitel | Companion [One Step] |
| Skivtyp | 180g Vinyl, Dubbel-LP |