Art.nr 1210-0714
Miles Davis - My Funny Valentine
525 kr
I februari 1963, bara några månader efter mordet på president Kennedy, spelade Miles Davis på en välgörenhetskonsert till förmån för olika medborgarrättsorganisationer. Liveinspelningen delades upp på två album: Four & More innehåller de snabba låtarna, medan My Funny Valentine samlar de som spelades i långsamt och medelhögt tempo. För Davis markerar My Funny Valentine en vändpunkt. Det var sista gången han släppte ett livealbum med standards i stället för egna kompositioner. Dessutom är inspelningen en av de sista med samma band som skapade Seven Steps to Heaven.
Davis spelar elegant och poetiskt som aldrig förr. Pianisten Herbie Hancock, basisten Ron Carter och trummisen Tony Williams ackompanjerar trumpetaren, men den kongeniala partnern är George Coleman. Subtilt och med återhållsamhet, men alltid med tydlig riktning och flexibilitet, är tenorsaxofonisten den perfekta följeslagaren till Davis.
Remastringen för Mobile Fidelity Sound Lab gjordes av Krieg Wunderlich från en bandkopia, eftersom originalmastern inte längre finns tillgänglig i Sonys arkiv. Därför står inte den sedvanliga texten Original Master Recording högst upp på omslaget till denna utgåva. Men oroa dig inte – ljudet är alldeles exceptionellt bra, precis som man kan förvänta sig av MFSL. Denna 180-grams dubbel-LP med 33 varv per minut släpps i en begränsad upplaga med löpande serienummer
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
Sida 1
1. My Funny Valentine
2. All of You
Sida 2
3. Stella By Starlight
4. All Blues
5. I Thought About You
Specifikation
| Grundformat | 180g Vinyl, LP |
|---|---|
| Skivtyp | 180g Vinyl, LP |
| Artist | Miles Davis |
| Genre | Jazz |
| Label | MFSL |
| Skivtitel | My Funny Valentine |