Tillbaka till Skivor

Art.nr 1210-7541

John Pizzarelli – My Blue Heaven

330 kr

Finns hos leverantör

My Blue Heaven, inspelad 1990 för det ansedda New York-baserade bolaget Chesky Records, var John Pizzarellis första riktigt stora album – och ett tydligt tecken på att en ny stjärna var på väg att födas. Gitarristen och sångaren från Paterson, New Jersey, backades här upp av ett smått legendariskt gäng: hans far Bucky Pizzarelli på gitarr, trumpetaren Clark Terry, basisten Milt Hinton och trumslagaren Connie Kay.

Med sin sjusträngade gitarr och en varm, avslappnad sångröst tolkar Pizzarelli klassiska jazzlåtar med både elegans och lekfullhet. Här ryms svängig charm i "Candy" (känd från Nat King Cole Trio), sensuell romantik i "Passion Flower" (Duke Ellington) och lättsam humor i "Can’t Take You Nowhere" (Dave Frishberg). Det är tydligt redan här att Pizzarelli var mer än bara ett tekniskt proffs – han var en historieberättare.

Albumet spelades in med stor kärlek till traditionen men utan att kännas dammigt. Och i den nya utgåvan som hybrid-SACD lyfts nyanser och klangrikedom fram med ännu större klarhet – en riktig högtidsstund för alla som uppskattar jazz med känsla, sväng och själ.

Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.

1. My Blue Heaven
2. I'm An Errand Boy For Rhythm
3. It Could Happen To You
4. Lady Be Good
5. The Touch Of Your Lips
6. Can't Take You Nowhere
7. Take My Smile
8. That's What
9. Stray Horn
10. Best Man
11. Oh Me, Oh My, Oh Gosh
12. Don't Get Around Much Anymore
13. Gee Baby Ain't I Good To You
14. Passion Flower
15. Zoot Walked In/Morning Fun
16. Candy

330 kr

Finns hos leverantör

Specifikation

Grundformat

Hybrid-SACD

Skivtyp

Hybrid-SACD

Artist

John Pizzarelli

Genre

Jazz

Label

Evolution Music

Skivtitel

My Blue Heaven