Art.nr 1210-1772
Gary Moore – Still Got The Blues
395 kr
Med Still Got The Blues fick den irländske gitarristen Gary Moore sitt stora internationella genombrott. På albumet medverkar två av bluesens verkliga giganter – Albert King och Albert Collins – och dessutom bidrog ex-Beatlen George Harrison med en egen låt, vilket ytterligare understryker skivans status som en milstolpe inom modern bluesrock.
Hongkong har under lång tid varit en marknad med särskild känsla för högkvalitativa ljudproduktioner, något som även Universal Music där tagit fasta på. I samarbete med ljudteknikern Ball Au har man låtit remixa och nybearbeta flera populära titlar i de berömda Sound Max Studios i Hongkong. Resultatet är mastringar som riktar sig direkt till audiofila lyssnare och som ofta låter betydligt mer naturliga och dynamiska än äldre utgåvor.
Hybrid-SACD-versionerna av dessa produktioner drar full nytta av det förbättrade ljudet – både PCM- och DSD-spåren är omsorgsfullt optimerade för maximal klangkvalitet. Själva skivorna tillverkas i Japan, med högsta fokus på precision och hållbarhet, vilket gör dem till ett måste för alla som vill uppleva Still Got The Blues i sitt allra bästa format.
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
1. Moving On
2. Oh Pretty Woman
3. Walking By Myself
4. Still Got The Blues
5. Texas Strut
6. Too Tired
7. King Of The Blues
8. As The Years Go Passing By
9. Midnight Blues
10. That Kind Of Woman
11. All Your Love
12. Stop Messin' Around
Bonus Tracks
13. The Stumble
14. Left Me With The Blues
15. Further On Up The Road
16. Mean Cruel Woman
17. The Sky Is Crying
Specifikation
| Grundformat | Hybrid-SACD |
|---|---|
| Skivtyp | Hybrid-SACD |
| Artist | Gary Moore |
| Genre | Blues |
| Label | Universal Hongkong |
| Skivtitel | Still Got The Blues |