Art.nr 1210-2031
Ella Fitzgerald - Live in East Berlin 1967
845 kr
År 1967 turnerade Ella Fitzgerald genom Europa tillsammans med Duke Ellington och hans orkester. Efter en konsert i Västberlin uppstod en oväntad möjlighet – en "avstickare" till Östberlin. Denna unika spelning möjliggjordes genom samarbetet mellan Ronald Trisch, chef för den östtyska musikagenturen, och Horst Lippmann, som representerade stora amerikanska artister i väst.
Den 25 januari 1967 uppträdde Ella Fitzgerald inför en entusiastisk publik på cirka 3000 personer i Friedrichstadt-Palast. Istället för att ha ett stort orkesterackompanjemang framförde hon konserten tillsammans med det utsökta Jimmy Jones Trio, bestående av Sam Woodyard på trummor, Bob Cranshaw på kontrabas och Jimmy Jones på piano.
Trots viss nervositet inför denna unika konsert släppte spänningen snabbt när Fitzgerald möttes av publikens varma mottagande. Resultatet blev en oförglömlig kväll fylld av magisk jazz och en historisk upplevelse för både artist och publik.
Denna inspelning från 25 januari 1967 har nu restaurerats och ges ut på LP med 33 1/3 rpm, med Kevin Gray som ansvarig för laccutsnittet.
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
Sida A
1. On the Sunny Side of the Street (Mono)
2. Don’t Be That Way
3. You've Changed
4. Let's Do It (Let's Fall in Love)
5. These Boots Are Made for Walking
Sida B
6. Here’s That Rainy Day
7. Summertime
8. It Don’t Mean a Thing (If It Ain’t Got That Swing)
9. Só Danço Samba (Jazz Samba)
Sida C
10. Mack the Knife
11. Midnight Sun
12. Goin' Out of My Head (Mono)
13. Oh, Lady Be Good
14. Misty
Sida D
15. 'S Wonderful (Mono)
16. Saint-Louis Blues
17. How High the Moon
18. A-Tisket, A-Tasket (Mono)
19. Hello, Dolly! (Mono)
Specifikation
| Grundformat | 180g Vinyl, Dubbel-LP |
|---|---|
| Skivtitel | Live in East Berlin 1967 |
| Label | The Lost Recordings |
| Artist | Ella Fitzgerald |
| Skivtyp | 180g Vinyl, Dubbel-LP |