Tillbaka till Skivor

Art.nr 1210-0780

Eagles – On the Border [Ultradisc One Step LP]

920 kr

Finns hos leverantör

Redan titeln "On the Border" antyder att Eagles med detta album vågar sig på en musikalisk gränsövergång. Bandet tar en tuffare riktning, som leder dem bort från deras tidigare lugnare territorium och etablerar dem som ett rockband i USA.

Glenn Frey, Don Henley, nykomlingen Don Felder och de andra förklarar sina avsikter omedelbart i den trotsiga öppningshiten "Already Gone" och ser inte tillbaka. "On the Border" är från början till slut Eagles mest konsekventa och balanserade verk.

MFSL One Step
Det analoga originalbandet överförs av MFSL till en 4x DSD-fil, efter att ha justerat spårläget och bias-inställningarna för varje enskild låt. Från denna fil skapas sedan lackskärningen i studion i Sebastopol.

One-Step-LP-boxarna från MFSL är standarden för audiofila nyutgåvor och ligger kvalitativt över andra produktioner från världens kanske mest kända remasteringstudio. En särskild egenskap hos dessa LP-skivor är det nya vinylgranulatet, utan kolhaltiga färgämnen, som används vid RTI i Camarillo. Men framför allt är det One-Step-processen i LP-tillverkningen som utmärker sig. Närmare ljudet av masterbandet kommer man bara i MFSL:s studio i Kalifornien.

Vid vanliga LP-produktioner omvandlas lackskärningen till en första "father-stamper" med inverterad rillstruktur. Från denna skapas en "mother-stamper" med korrekt rillstruktur, och sedan skapas press-stampern med inverterad rillstruktur för att pressa den slutliga LP:n med korrekt rillstruktur. Detta tillvägagångssätt möjliggör att nästan obegränsade antal LP-skivor kan pressas med endast en lackskärning.

I One-Step-processen sker detta mycket enklare. Lackskärningen konverteras direkt till en press-stamper, som används för att pressa LP:n. Två steg av mekanisk konvertering elimineras alltså. Tyvärr kan endast ett begränsat antal LP-skivor tillverkas från varje lackskärning. Om fler än några hundra LP-skivor ska tillverkas behövs fler lackskärningar.

MFSL har fastställt att för varje 500 exemplar ska ett nytt set press-stampar användas. Vid en upplaga på 10 000 exemplar används därför tjugo set av fyra lackskärningar vardera. För att ta höjd för eventuella problem under tillverkningen skapas vanligtvis ytterligare tre set, vilket innebär att totalt 92 lackskärningar skapas för denna dubbel-LP. Dessa tillverkas för hand, en i taget, och skickas dagligen med express till RTI för omarbetning. För varje sida görs en testpressning som lyssnas igenom i MFSL-studion. Detta är en tidskrävande och dyr process som resulterar i en dyr produkt med hög efterfrågan bland samlare.

Denna utgåva är begränsad till 10 000 exemplar. Leveransen sker i en påkostad box med handskriven serienummer på baksidan. MFSL förklarar att inga ytterligare efterpressningar kommer att göras.

Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.

1. Already Gone
2. You Never Cry Like a Lover
3. Midnight Flyer
4. My Man
5. On the Border
6. James Dean
7. Ol' ‘55
8. Is It True?
9. Good Day in Hell
10. Best of My Love

920 kr

Finns hos leverantör

Specifikation

Grundformat

Ultradisc One-Step LP

Skivtyp

Ultradisc One-Step LP

Artist

Eagles

Genre

Rock / Pop

Label

MFSL

Skivtitel

On the Border [Ultradisc One Step LP]