Art.nr 1210-0055
Doug MacLeod - Come To Find
820 kr
Oavsett hur mycket tid man tillbringar med Doug MacLeod, så flödar historierna från hans tid på vägarna med personer som Big Joe Turner och Pee Wee Crayton fram lika lätt som en bäck som kittlas av en bris. Och man märker direkt när en bra del kommer, så att säga en höjdpunkt, som när Doug blinkar lite, hans leende blir bredare och orden kommer över hans läppar: »Come to find ...«.
MacLeod var i många år en allmänt uppskattad bluesgitarrist på elgitarr och ledare för sitt eget band, som gjorde flera turnéer genom USA och Europa och släppte ett antal album. Doug upplöste bandet för att ägna all sin energi åt sin första kärlek, den akustiska bluesen. "Come To Find" är den första frukten av dessa ansträngningar.
Nu har den blivit ännu mer anmärkningsvärd med denna nyutgåva med 45 rpm på 200g vinyl från Analogue Productions. Denna dubbel-LP, där musiken är fördelad på fyra vinylsidor, minskar distorsioner och förlust av höga toner, eftersom nålen kan följa de bredare spåren mer exakt och nålen färdas över en längre sträcka verje sekund.
"Come To Find" är ljudet av en fulländad bluesmusiker som tränger in till kärnan av sin konst med dessa tio originalsånger av Doug. Han får bästa möjliga stöd i detta intima sammanhang av munspelmästaren Charlie Musselwhite och Mighty Flyer-ackompanjemangsbandet, bestående av Jimi Bott och Bill Stuve.
Albumet förtjänar en hedersplats i musiksamlingen även för dem som endast är måttligt intresserade av blues. För de sanna bluesfantasterna är detta definitivt en av de bästa skivorna, en av de mest originella verken man kan höra.
Doug MacLeod (g, voc); Charlie Musselwhite (hca); Bill Stuve (b); Jimi Bott (dr), Black Cherry (voc)
Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.
Sida One
1. Bring It On Home
2. Since I Left St. Louis
Sida Two
1. Mystery Woman
2. Come To Find
3. Old Virginia Stomp
Sida Three
1. Master's Plan
2. Ain't No Grave
3. Lost Something This Morning
Sida Four
1. Rollin' & Tumblin'
2. Any Port In A Storm
3. When I Left Missouri
Specifikation
| Grundformat | 180g Vinyl, Dubbel-LP |
|---|---|
| Artist | Doug MacLeod |
| Genre | Blues |
| Label | Analogue Productions |
| Skivtitel | Doug MacLeod - Come To Find |
| Skivtyp | 180g Vinyl, Dubbel-LP |
| Varvtal | 45 rpm |