Tillbaka till Skivor

Art.nr 1210-0010

Audiophile Analog Collection Vol. 2

1 090 kr

Finns hos leverantör

Deluxe! De 45 RPM dubbel-LP-utgåvorna av den eftertraktade tvådelade "Audiophile Analog Collection" är äntligen tillgängliga.
René Laflamme är en av de mest eftertraktade ljudteknikerna i branschen. Han har förtjänat ett utmärkt rykte i världen av high-end hi-fi med sin osvikliga instinkt för att kombinera ljudkomponenter för bästa möjliga ljud. Företag som Nagra Audio och Kronos Audio anlitar honom som representant och får råd av honom. Tillsammans med André Perry, grundare av den berömda "Le Studio" i Quebec, driver han etiketten 2xHD och släpper audiofila remasters med hjälp av sofistikerad teknologi.
Till denna nu legendariska sampler valde Laflamme en mängd olika inspelningar från världen av film, blues, slagverksensembler, världsmusik och jazz, som alla skapades på Nagra-utrustning. Finaste audiofil njutning!

Texten ovan är översatt, klicka här för att visa originaltexten.

Side A
1. Lights Of Barcelona - Marc Vallee Trio
2. Libertango - Trio de Curda
SIDE B
1. Route 66 - Doreen Smith
2. Seven Last Words Of Christ – Intro. - Monique Page, Regis Rousseau
SIDE C
1. Song For My Father – Swingaro
2. Alle, Psallite Cum, Laya (FACD 015) - Les Jongleur de la Mandragore
3. Le Violette – Anonymous tenor & harpsichord players
SIDE D
1. Echanges Synaptiques Interdits Intro - Frederic Alarie & Eric Chappell
2. Echanges Synaptiques Interdits - Frederic Alarie & Sylvain Provost
3. Musicus Percussion #3 - Musicus Percussion Ensemble

1 090 kr

Finns hos leverantör

Specifikation

Grundformat

200g Vinyl, Dubbel-LP

Genre

Sampler

Label

2xHD

Skivtitel

Audiophile Analog Collection Vol. 2

Skivtyp

200g Vinyl, Dubbel-LP

Varvtal

45 rpm