Art.nr 2560-0035
Schön inställningsmall Typ 2
900 kr
En inställningsmall är ett oundbärligt verktyg när man spelar vinylskivor och vill byta pickup. Mallarna finns i en mängd olika utförande, en del mer och andra mindre avancerade. Även de enklaste mallarna gör ett bra jobb så att det låter ok och mqan inte sliter på sin nål och sina skivor i onödan, men om man verkligen vill nörda ned sig, då är det Schöns mall man skall ha.
Med Schöns inställningsmall Typ 2 kan du, för utom att enkelt justera överhänget och vridningsvinkeln på din pickup, utföra ett flertal mätningar. Du kan mäta upp din arms effektiva längd, vilket avstånd tonarmen är monterad på från tallrikens centrumpunkt, vilket överhäng din uppsättning verkligen har och du kan mäta upp det relativa laterala spårningsfelet.
Inställningsmallen är tillverkad i akryl och den är en kombination av tryckt mall samt gravyr för att skapa spår som nålen kan följa så att man inte riskerar att nålen kanar iväg över mallen under arbetet.
Det medföljer en förklaring av varför tonarmsgeometrin är så viktig och presentation av olika geometrier och standarder samt en grundlig instruktion för hur mallen skall användas. Denna information finns på tyska och engelska.
En instruktion på svenska för hur mallen används finns även här intilt.
Nedladdningar
Specifikation
| Enhet | st |
|---|---|
| Lagerstatus | Normalt i lager |
| Tonar nummer | 3583 |